Szantaż ministra Glińskiego wobec organizatorów Festiwalu Teatralnego Malta

15.05.2017 14:00

Display_img_0054

W ostatnich dniach powrócił temat szantażu ministra Glińskiego wobec Festiwalu Teatralnego Malta. Swoim listem chciałam wyrazić poparcie dla wolnego, otwartego Poznania i swobody twórczości artystycznej:

Szanowny Panie Marszałku,
Szanowny Panie Prezydencie,


Dwa tygodnie temu na sesji Rady Miasta byłam świadkiem pikiety przeciwko Oliverowi Frljiciowi - nowemu kuratorowi Festiwalu Malta. Szanuję prawo do demonstracji swoich przekonań przez protestujących, ale nie ma mojej zgody na to, by otwarci Poznaniacy zrezygnowali z części swojej wolności.

Festiwal Malta jest chlubą Poznania. To jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w naszej części Europy. Od początku jego znakiem rozpoznawczym była otwartość na nowe idee, na niezależność poglądów, na różnorodność i przełamywanie barier. Festiwal Malta to otwartość na dyskusje, spory i kontrowersje.

Ta otwartość kończy się jednak tam, gdzie zaczyna się cenzura. Jej elementem jest szantaż - uzależnianie przekazania 300 tys. zł dotacji na Festiwal Malta od tego, czy kuratorem idiomu „Platforma Bałkany” pozostanie Oliver Frljić. Ale jest nią też presja na radnych i prezydenta miasta, by nie wspierali festiwalu.

Oliver Frljić stał się wrogiem polskiej prawicy, gdy wystawił w warszawskim Teatrze Powszechnym kontrowersyjną „Klątwę”. To Prawo i Sprawiedliwość oraz Minister Gliński dali zielone światło do nagonki na twórców tego przedstawienia. To ich wypowiedzi są przyzwoleniem na blokowanie wejść do teatru czy wrzucanie tam rac.

W sytuacji przemocy nie czas na dyplomatyczne rozmowy. To, co dla nas jest wartością – dialog, dla inkwizytorów dobrej zmiany jest słabością, nieumiejętnością działania. Ludzie otwarci z ciekawością sięgają po nowe idee - ludzie zamknięci lubią tylko to, co już znają. Nie ma naszej zgody na przemoc – ani tę finansową, w białych rękawiczkach, ani na jej przedłużenie przy użyciu kijów bejsbolowych i rac.

Nie dajmy się szantażować. Wspólnie zapewnijmy takie wsparcie Festiwalowi Malta, jakiego potrzebuje.

Z wyrazami szacunku

Joanna Schmidt

Wiceprzewodnicząca
Nowoczesnej
Posłanka
na Sejm RP