Spotkanie z osobami pokrzywdzonymi ustawą „dezubekizacyjną”

22.09.2017 19:00

Display_1

W piątek 22 września zorganizowałam w biurze poselskim spotkanie z pokrzywdzonymi ustawą dezubekizacyjną. Ustawa ta stosuje odpowiedzialność zbiorową wobec wszystkich funkcjonariuszy, nawet tych, którzy choć jeden dzień przepracowali w PRL. Skutkuje ona obniżeniem emerytur i rent za okres „służby na rzecz totalitarnego państwa”.

Taką pokrzywdzoną jest m.in. Pani Wiesława, która przepisywała dokumenty na maszynie. Znalazła się w III wydziale SB, nie z wyboru, a z powodu zarządzania kadr. To one skierowały ją na to stanowisko. Przeszła pozytywną weryfikację w 1990r. Gdy dano jej wybór, czy pracować dla Urzędu Ochrony Państwa, czy policji – wybrała policję i od roku 1990 była sekretarką w komendach policji rejonowej i wydziale prewencji. Zakończyła pracę w 2008 roku. W PRL-u pracowała 4 lata, a w wolnej Polsce 18 lat. Jej emerytura w wyniku działań ustawy będzie zmniejszona o połowę.

Nowoczesna będzie dążyć do zmiany tej ustawy, a osobom pokrzywdzonym zapewniać odpowiednie wsparcie prawne, podczas organizowanych dyżurów.