"Otwarta antena" WTK

21.03.2016 20:00

Display_zrzut_ekranu_2016-03-21_o_20.52.00

W poniedziałkowej "Otwartej antenie" wraz z europosłanką Krystyną Łybacką i posłem Bartłomiejem Wróblewskim rozmawialiśmy o tym, czy zmiany w polskiej edukacji są potrzebne. Wśród poruszanych tematów znalazły się gimnazja i szkolnictwo zawodowe.

Uważam, że gimnazja nie powinny być likwidowane - powrót do systemu 8+4 nie spowoduje, że gimnazjaliści uważani za trudną młodzież, znikną i problem "się rozwiąże", nie jest też nam potrzebna kolejna #dobrazmiana w systemie oświaty, czyli propozycja 4+4+4. Według mnie, edukacja powinna być dostosowana do zmian gospodarczych, ale nie na drodze rewolucji, a ewolucji. Zmiany powinny być systematyczne i ciągłe - obecnie żyjemy w czasach ciągłej zmiany, z którą jesteśmy oswojeni i wiemy, że jest ona nieunikniona.

Drugim wątkiem dyskusji było polskie szkolnictwo zawodowe - faktem jest, że brakuje nam fachowców w zawodach rzemieślniczych, a uczelnie kończą licencjaci i magistrzy, którzy nie mają zawodu, perspektyw znalezienia pracy po studiach które ukończyli. Kiedyś przepustką do dobrej pracy było posiadanie wyższego wykształcenia. Teraz jest to posiadanie dobrej jakości wyższego wykształcenia lub dobrego fachu w ręku. Uważam, że szkoły powinny stawiać na profesjonalne doradztwo zawodowe i wskazywać młodzieży możliwe warianty rozwoju ich ścieżki edukacyjnej.

Zachęcam do obejrzenia programu na http://bit.ly/1RkGxCo