Oświadczenie

09.05.2018 15:00

Display_asia_3

Szanowni Państwo,

Dziś współzałożycielka Nowoczesnej - Joanna Scheuring - Wielgus podjęła decyzję o opuszczeniu partii. Trzy lata temu wraz z Joanną występowałyśmy na Torwarze, tworząc projekt, który porwał tysiące ludzi i zdobył ponad milion głosów w wyborach parlamentarnych w 2015 roku.

Niestety, nie mogę się zgodzić na sposób, w jaki dzisiaj traktowane są wartości Nowoczesnej i osoby, które na rzecz tych wartości pracują. Partyjniactwo nigdy nie miało być credo Nowoczesnej. Dlatego dziś podjęłam trudną dla mnie decyzję o opuszczeniu Klubu Poselskiego i partii Nowoczesna.

Zaangażowałam się w tworzenie Nowoczesnej jako osoba spoza polityki, pracująca wcześniej w biznesie, a w ostatnich latach jako kanclerz prywatnej uczelni. Porzuciłam satysfakcjonującą pracę, by zmieniać polską politykę. Uważałam i nadal uważam, że chorobą polskiej polityki jest sposób jej prowadzenia - zakulisowe gry, personalne spory, kłamstwo oraz coś, co języku potocznym nazywa się cwaniactwem. Wierzyłam i nadal wierzę, ze polska polityka potrzebuje profesjonalizmu, ludzi pracowitych, zaangażowanych i prawdomównych. Na rzecz tak rozumianej polityki nadal będę działać.

Jestem wdzięczna Poznaniakom za poparcie, którego udzielili mi w wyborach. Nadal jako niezależny poseł będę dla nich pracować.

Nowoczesna była partią entuzjazmu, profesjonalizmu, szczerości i szacunku dla innych. Od początku zaangażowałam się w prace Klubu Poselskiego jako jego wiceprzewodnicząca, wraz z grupą ekspertów przygotowałam szereg ustaw, uczestniczyłam wraz z tysiącami Polaków w pro-obywatelskich demonstracjach i spotykałam się z wyborcami Nowoczesnej w całym kraju.

To był wspaniały okres.

Dziękuję wszystkim współpracownikom i członkom struktur Nowoczesnej za entuzjazm, wsparcie, poświęcenie i ogromne zaangażowanie. Jestem przekonana, że jako niezależny poseł będę mieć szansę na lepszą i bardziej skuteczną pracę oraz na współpracę z wieloma środowiskami podzielającymi moje wartości. Wierzę również, że jako wiceprzewodnicząca ALDE mogę zrobić wiele dobrego dla Polski i poprawy jej nadszarpniętej mocno opinii na arenie międzynarodowej.

Podjęłam niełatwą, ale słuszną decyzję. Rozpoczynając pracę jako poseł niezrzeszony deklaruję wsparcie dla wszelkich działań, dzięki którym Polska stanie się krajem w pełni demokratycznym i nowoczesnym, państwem ludzi aktywnych, przedsiębiorczych i społecznie wrażliwych.


Joanna Schmidt