Nowoczesna popiera poniedziałkowy strajk nauczycieli!

10.10.2016 12:00

Display_j_chmidt_mem__1_

Wprowadzane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany w systemie edukacji szkolnej budzą szereg pytań i wątpliwości. Już dziś widzimy, że reforma została przygotowana w pośpiechu, lekceważąc zasady rzetelnych konsultacji społecznych i pogłębionej debaty. Wszystko to skutkuje potęgującym chaosem i poczuciem niestabilności u dzieci, rodziców i nauczycieli.

Na dzisiejszym briefingu przypomniałam o poparciu Nowoczesnej dla strajku nauczycieli wobec planowanych reform MEN i zaapelowałam do całego środowiska, nie tylko nauczycielskiego, o włączenie się w tę akcję.

Podczas spotkania podkreśliłam najważniejsze mankamenty planowanych zmian:
1. Reforma nie ma żadnego uzasadnienia, nie ma żadnych wyników i analiz, badań, które by przemawiały za wprowadzaniem zmian.
2. Nie ma powołanych zespołów programowych, bo nie wszędzie znaleźli się eksperci, żeby w 1,5 miesiąca przygotować programy dla poszczególnych klas.
3. Reforma ma zlikwidować najlepszą część polskiej edukacji, bo gimnazja się sprawdziły. Zwłaszcza w środowisku wiejskim. Uczniowie gimnazjów osiągają jedne z najlepszych wyników w porównaniu do rówieśników z innych krajów Europy.
4. Reforma ma zasadniczą wadę. Powinna czemuś służyć np. poprawie jakości kształcenia, a ona zmienia tylko strukturę. Edukacja wymaga zmiany sposobu nauczania, położenia nacisku na praktykę, pracę w grupie, komunikację. Tych umiejętności nie wykształci szkoła po reformie min.Zalewskiej.
5. Samorządy poniosą dodatkowe koszty, a część nauczycieli - wbrew obietnicom - straci pracę.
6. Reforma nie niesie za sobą nic dobrego, tylko chaos.

Zachęcam do zapoznania się z uchwałą Nowoczesnej, przyjętą podczas Rady Krajowej we Wrocławiu: https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2016/10/...