Nowoczesna dla kobiecej przedsiębiorczości

17.11.2016 13:00

Display__mg_6041

Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Przedsiębiorczości Nowoczesna zorganizowała dziś w Sejmie konsultacje poświęcone ocenie sytuacji i możliwościom zwiększenia przedsiębiorczości kobiet w Polsce. W otwartym spotkaniu wezmą udział fundacje takie jak: Lewiatan, Kongres Kobiet, Międzynarodowe Forum Kobiet, Samozatrudnieni, Znane Ekspertki, Perspektywy, Dziewczyny na Politechniki oraz Fundacja Inicjatyw Społecznych.

Podczas dzisiejszej konferencji z Pawłem Rabiejem oraz Magdaleną Rutkowską, szefową sieci eksperckiej #LepszaPolska z obszaru przedsiębiorczości kobiet, podsumowaliśmy stan przedsiębiorczości wśród Polek.

Polska pod rządami PiSu ma PKB najgorszy od trzech lat, a jest to efekt wprowadzania chaosu w krajowej gospodarce przez posła Kaczyńskiego oraz ministra Morawieckiego. Jednak to właśnie wzrost przedsiębiorczości wśród kobiet może spowodować wzrost krajowego PKB o kilka procent.

Jedną z trudności dla kobiet stanowi pogodzenie działalności przedsiębiorczej i macierzyństwa. Nowoczesna w swoim programie wskazała na takie formy wsparcia kobiet, które mogą spowodować wzrost dzietności przy jednoczesnym zadbaniu o to, by kobiety nie straciły kontaktu z rynkiem pracy, a są nimi:
1. elastyczne formy pracy,
2. wspieranie kobiet na urlopach wychowawczych przez szkolenia, tutoring czy coaching nie traciły zdobytych kompetencji, a mogły je rozwijać.
Kolejną przyczyną jest dużo niższa w stosunku do mężczyzn samoocena kompetencji do założenia własnej firmy - tylko 40% kobiet uważa, że podoła prowadzeniu własnej firmy (wśród mężczyzn wskaźnik wynosi 64%).

Z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia, niezbędne staje się promowanie i ułatwianie przedsiębiorczości kobiet oraz zwiększenie ich udziału wśród właścicieli firm.