Konferencja prasowa - związki partnerskie

16.02.2018 19:00

Display_img_0021-001

Na dzisiejszej konferencji prasowej wspólnie z członkami zarządu poznańskiej Nowoczesnej v-ce przewodniczącym Bartłomiejem Ignaszewskim oraz Kamilem Kłopockim przedstawiłam informację na temat projektu ustawy o związkach partnerskich oraz planowanych konsultacji społecznych. W naszej ocenie to ludzie podejmują decyzję jak żyć, jak prowadzić gospodarstwo domowe, kogo kochać, czy i jak kochać, a państwo powinno tworzyć ramy prawne, które sprawią, że wszystkim będzie żyło się dobrze.

"Wprowadzenie w ustawie pojęcia osoby bliskiej jest kluczowe. W przypadku śmierci jednego z partnerów w takim związku, druga osoba nie zostanie ograbiona przez państwo podatkiem od własnego mieszkania w przypadku dziedziczenia tego majątku. Projekt będzie podlegał konsultacjom m.in. z organizacjami LGBT. W Poznaniu zwróciliśmy się do Grupy Stonewall" - mówił Bartłomiej Ignaszewski

„Projekt ustawy o związkach partnerskich jest zgodny z polską Konstytucją. Związki jednopłciowe podlegają ochronie na gruncie przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka”- dodał Kamil Kłopocki.

Warto podkreślić, że prawie milion osób w Polsce żyje w związkach jednopłciowych, dlatego należy zadbać o ich wsparcie. Sprawa związków partnerskich wymaga uregulowania i jest istotnym elementem programu Nowoczesnej.

Konsultacje społeczne odbędą się w piątek 2 marca o godzinie 17.00 w biurze poselskim przy ul. Ratajczaka 44. Uwagi i opinie do projektu można również przesyłać mailem na adres joanna.schmidt@nowoczesna.org do 5 marca.

Treść projektu dostępna jest pod linkiem: https://nowoczesna.org/publikujemy-projekt-ustawy-...