Debata o edukacji sześciolatków

07.03.2016 20:00

Display_img_0014

W biurze poselskim przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu w poniedziałek 7 marca br. podczas spotkania z udziałem m.in. polityków i naukowców, poruszono wiele elementów dotyczących konsekwencji cofnięcia reformy wprowadzającej obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich. Wśród przybyłych gości przeważała opinia, że nie powinno się znosić wprowadzonego przymusu wysłania sześciolatków do szkoły podstawowej.

Jak zaznaczył p. Przemysław Foligowski, Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania, "pomimo cofnięcia obowiązku edukacji dla 6-latków nie został zniesiony obowiązek zapewnienia przez samorząd miejsca w przedszkolach dla przyjęcia 4-latków, co powoduje problemy dla samorządów.” Dyrektor Wydziału zwrócił także uwagę, że współczynnik przyjęcia 4-latków do przedszkoli w Poznaniu w okresie, gdy istniał obowiązek edukacji dla 6-latków był bardzo wysoki (bo wynoszący aż 87%). Rodzice, z obawy o edukację szkolną dla dzieci 6-letnich zapisują je do zerówki, gdzie de facto powtarza się materiał, który dziecko już opanowało w przedszkolu.

Z kolei p. Ewa Socha, Dyrektor Zespołu Szkół Da Vinci w Poznaniu, wskazuje, że „wartością polskiej edukacji jest kształcenie przedszkolne dzieci.” Niepokoi ją także to, że nie jest planowana zmiana podstawy programowej w związku z cofnięciem obowiązku kształceniowego dla 6-latków.

P. Elżbieta Walkowiak, była Wielkopolska Kurator Oświaty, zwróciła uwagę zebranym, że podczas pracy w KO przez dwa lata nadzorowała kontrole szkół pod kątem zarzutów ze strony państwa Elbanowskich. „Nikt nie mówił, że nauczyciele są nieprzygotowani, tylko szkoły. W Wielkopolsce jedyne problemy występowały z nowo wybudowanymi obiektami, bo te obowiązywały odrębne przepisy.” – zaznaczyła Pani Kurator.

Pan prof. Heliodor Muszyński, emerytowany wykładowca UAM, zauważył że „dawniej, dumą rodzica było wysyłanie dzieci wcześniej do szkoły. Zazwyczaj były to uzdolnione dzieci”.

Gospodarz spotkania, p. Posłanka Joanna Schmidt, powołując się na dane statystyczne stwierdziła, że „wyniki egzaminu szóstoklasisty dla uczniów rozpoczynających naukę w wieku 6 lat są zdecydowanie lepsze od wyników ich rówieśników, zaczynających przygodę ze szkołą jako 7-latki.”

Poseł Waldy Dzikowski (PO) zaznaczył z kolei, że „ponad 140 krajów wysyła 6-latki do szkoły”.

Spotkanie trwało ponad 1,5 godziny. Po jego zakończeniu odbył się briefing prasowy.

Materiały prasowe dotyczące spotkania dostępne są pod linkami:
http://bit.ly/1R38RYE
http://bit.ly/1QIwaId
http://bit.ly/1Yrg2jo
http://bit.ly/1TFTfkM