Czego boi się PiS? Konferencja prasowa w sprawie piątkowych wydarzeń w Warszawie

19.12.2016 17:45

Display_15609078_1562686680424619_1866207646_o

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej odniosłam się do piątkowego zawieszenia posła Szczerby przez Marszałka Marka Kuchcińskiego, pomysłów ograniczenia wolności mediów oraz niezgodnego z prawem uchwalenia budżetu.

Powód wykluczenia Posła PO Michała Szczerby był absurdalny. On nie zdążył nic powiedzieć, a jedynie zastosował się do polecenia Marszałka o zabranie z pulpitu kartki z napisem "#WolneMediaWSejmie". To nie jest pierwszy przypadek kneblowania ust opozycji przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego – stwierdziłam na dzisiejszej konferencji prasowej. W ocenie Nowoczesnej to właśnie niekompetencja Marszałka była bezpośrednim powodem rozpoczęcia trwającego od piątku kryzysu sejmowego.

Budżet państwa wymaga debaty publicznej, chodzi przecież o nasze pieniądze. Nie rozumiem dlaczego obawiano się tej dyskusji i podjęto decyzję o głosowaniu poprawek blokiem. Przecież PiS i tak by ten budżet przegłosował.

Przeniesienie obrad i późniejsze próby uchwalenia budżetu w Sali Kolumnowej to skandal. Pojawiają się sygnały, że udział w głosowaniu brały udział osoby nieupoważnione a posłów opozycji nie wpuszczano na obrady. Sama byłam świadkiem niewpuszczenia przez Straż Marszałkowską posłów do Sali Kolumnowej. Słyszałam też jak strażnicy zastanawiali się w jaki sposób przenieść Laskę Marszałkowską, by Marszałek Kuchciński mógł zamknąć posiedzenie po przyjęciu wszystkich ustaw zgodnie z wizją Posła Kaczyńskiego.

Zjednoczona opozycja się nie podda. Będziemy walczyć i dyżurować w Sali Plenarnej. Pomimo zgaszonego światła i wyłączonego ogrzewania. Ja już dzisiaj wracam do Warszawy, mam swój dyżur zaplanowany na godziny 2:00-6:00. Tylko w ten sposób możemy zwrócić uwagę obywateli na to co się dzieje w Warszawie.

Przypomniałam też o warunkach opozycji do rozwiązania kryzysu sejmowego. Oczekujemy przywrócenia Posła Szczerby, powtórzenia debaty i głosowania nad ustawą budżetową oraz przywrócenia poprzednich regulacji gwarantującym dziennikarzom swobodę poruszania się po budynku Sejmu RP.