„BO TAK, czyli więcej kobiet aktywnych publicznie” – projekt do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego

31.05.2017 17:00

Display_img_0121

Na dzisiejszej konferencji prasowej, wraz z posłem Markiem Rucińskim oraz członkami Koła Poznań, zaprezentowaliśmy pakiet projektów zgłoszonych przez Nowoczesną do przyszłorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

W tym roku Miasto Poznań realizuje Poznański Budżet Obywatelski już po raz szósty. Do podziału jest 18 mln złotych – 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie i aż 12 mln na projekty dzielnicowe. Poznańska Nowoczesna podczas dzisiejszej konferencji prasowej zaprezentowała 7 pomysłów, które mogą poprawić jakość życia w mieście.

Osobiście zgłosiłam projekt, który sprawi, że więcej kobiet włączy się w życie publiczne. Na pytanie „dlaczego to takie ważne?”, mogłabym odpowiedzieć „BO TAK”. Pewnie część z Państwa wie, że takie uzasadnienie wystarczy kobietom do przewalczenia tego, na czym im zależy – powiedziałam na konferencji. Taka jest zresztą nazwa zgłaszanego przeze mnie projektu do PBO: „BO TAK, czyli więcej kobiet aktywnych publicznie”.

Na przykładzie Nowoczesnej widać, jak wielką wartością jest kobiecy punkt widzenia na sprawy polityczne. Widać też, jakie trudności napotykają one próbując przebić ten szklany sufit w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Przynajmniej kilkakrotnie zdarzyło mi się odpowiadać na pytania - zarówno ze strony dziennikarzy, jak i dziennikarek - jak radzę sobie w polityce mając trójkę dzieci. Zawsze odpowiadam, że jestem zdziwiona, że takie pytanie nie jest nigdy stawiane mężczyznom .

W mojej ocenie to pokazuje jak trudno kobietom wyzwolić się z określonego wizerunku i jak wiele potrzeba, by przekonać je do działania na szczeblu społecznym czy politycznym.

W ramach zgłaszanego przeze mnie projektu chciałabym zachęcić kobiety do zaangażowania publicznego,
wyposażyć je w określone umiejętności i kompetencje oraz zbudować skuteczną sieć osób gotowych na włączenia się w sprawy ważne dla naszych społeczności.

Poseł Marek Ruciński wspólnie z Miejską Radą Seniorów opracował projekt zdalnej opieki nad osobami starszymi czy niesamodzielnymi. W pakiecie zgłoszonym przez Poznańską Nowoczesną można znaleźć także m.in. stworzenie monitorowanych kontenerów na przechowywanie rowerów dla mieszkańców Piątkowa i Chartowa, montaż tablic informacji pasażerskiej dla Naramowic, budowę ławek ulicznych na Grunwaldzie czy organizację Poznańskiego Festiwalu Murali i Dni Fortecznych na Chartowie.

Mam nadzieję, że nowoczesne projekty dla Poznania przejdą weryfikację i będziemy mogli powalczyć o nie podczas powszechnego głosowania.